Nie wińmy rolników za drożejącą w sklepach żywność!

Rosnące ceny żywności możemy zauważyć na każdym kroku. Wystarczy udać się do lokalnego sklepu, aby przekonać się jak duże zakupy zrobimy za są tamą kwotę. Może okazać się, że taniej było nie tylko rok temu, ale nawet dwa miesiące wcześniej. Badanie wykonane przez Polską Federację Producentów Żywności Związku Pracodawców nie pozostawia złudzeń. Ponad 70% Polaków twierdzi, iż rosnące w tym roku ceny żywności wpłynęły negatywnie na budżet domowy. Jeszcze więcej bo 73% uważa z kolei, że podatek cukrowy to zbędny koszt. 

Polacy nie są zadowoleni z podatków, które mogłyby prowadzić do kolejnych wzrostów cen żywności. Równocześnie aż 77% respondentów posiadających niskie dochody i status materialny wskazało, iż w razie wzrostu cen żywności zaczną poszukiwać jeszcze tańszych zamienników. Rosnące ceny dostrzegają przede wszystkim kobiety (75,9%) ankietowanych. Nie brakuje głosów sprzeciwu, aż 78,1% wskazało, iż jest przeciwna wdrażaniu podatków prowadzących do wzrostu cen żywności. Punktem spornym jest w ostatnich tygodniach podatek od cukru, który ma objąć słodycze, napoje, a także wyroby cukiernicze. Blisko 73% respondentów jest przeciwna regulacjom w tym zakresie. Sprzeciw wyrażają zarówno bezrobotni (83,4%) jak i osoby pracujące (74,9%). Z podatkiem cukrowym nie zgadzają się przede wszystkim osoby młode, także mieszkańcy dużych miast, wsi. Nie brakuje także konsumentów, spośród których nieco ponad połowa wskazuje na konieczność poszukiwania zamienników produktów. Jeżeli więc ceny danego towaru pójdą w górę to klienci zaczną rozglądać się za tańszym odpowiednikiem. Wskaźnik ten głównie dotyczy osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem, które posiadają niskie dochody.

Przestańmy winić rolników!

Wiele osób może w tym momencie szukać winnych odpowiedzialnych za wzrost cen. Już na wstępie należy z tego grona wykluczyć rolników. Gospodarstwa rolne zajmujące się produkcją nie mają nic wspólnego z rosnącymi cenami. Na portalach rolniczych możemy przeczytać z jak różnorakimi problemami zmagają się rolnicy. Począwszy od niskich cen w skupach warzyw i owoców, a skończywszy na nieuczciwej konkurencji i oznaczaniu produktów zagranicznych jako polskie. Bycie rolnikiem to niełatwy kawałek chleba. https://forum-rolnika.pl